Koncert flamenco

12 lutego 2020 | środa | godz. 18:00
Sala kameralna Filharmonii Podkarpackiej
ul. Fryderyka Szopena 30
Noce w ogrodach Hiszpanii

Obsada

 Sopran BEATA KRASKA
 Śpiew flamenco ANIELA MIKUCKA
 Gitara flamenco JAKUB NIEDOBOREK
 Taniec NADIA MAZUR
 Taniec ELŻBIETA PIEPRZOWSKA
 Taniec MAGDALENA FASZCZA
 Słowo ANDRZEJ SZYPUŁA

 PODKARPACKI KWARTET FORTEPIANOWY „Team for Voices”:
 Fortepian JANUSZ TOMECKI
 Skrzypce KATARZYNA ŚLEMP
 Altówka IZABELA TOBIASZ
 Wiolonczela HALINA HAJDAŚ

Szalony wieczór hiszpański

Tak rozbawionej rzeszowskiej publiczności jeszcze nie widziałem! A wszystkiemu winny szalone rytmy flamenco, sztuka andaluzyjskich Cyganów połączona z hiszpańskimi pieśniami przełomu XIX i XX wieku.

„Noce w ogrodach Hiszpanii” – to tytuł koncertu, który miał miejsce w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w środę 12 lutego 2020 r. zorganizowany przez Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” wraz z Estradą Rzeszowską pod honorowym patronatem prezydenta Rzeszowa dr h.c. Tadeusza Ferenca. Przez chwilę bałem się o podłogę sali kameralnej – ale wytrzymała! Żywe melodie, kastaniety, rytmy wystukane obcasami, barwne stroje, porwały publiczność, która po stu minutach koncertu wcale nie chciała opuszczać gościnnych murów Filharmonii! Brawom nie było końca. Nie obyło się bez bisów.

Tytuł koncertu został zaczerpnięty z kompozycji hiszpańskiego kompozytora Manuela de Falli, z cyklu obrazów muzycznych odmalowujących idylliczną Hiszpanię, przede wszystkim Andaluzję. Zainspirowani tym artyści połączyli hiszpańskie, głównie impresjonistyczne pieśni przełomu XIX i XX wieku z autentyczną sztuką andaluzyjskich Cyganów, czyli muzyką flamenco. To połączenie dało nadzwyczajne rezultaty. Omal nie doszło do wspólnych tańców – artystów i publiczności!

Pomysłodawczynie tego nadzwyczajnego koncertu, to Beata Kraska – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, występująca w polskich filharmoniach i teatrach muzycznych, czołowa solistka rzeszowskiej „Olimpii” i Nadia Mazur – taniec, jedna z nielicznych w Polsce tancerek, które odebrały pełne wykształcenie w zakresie sztuki flamenco w kolebce tego gatunku – hiszpańskiej Sevilli. Artystka ukończyła studia choreograficzne, od siedmiu lat kieruje Teatrem Tańca FlamencoArte, realizuje spektakle i pokazy flamenco w kraju i za granicą.

Już na początku koncertu urokliwie zabrzmiała Serenada hiszpańska G. Bizeta w wykonaniu Podkarpackiego Kwartetu Fortepianowego „Team vor Voices”. Zespół z powodzeniem towarzyszył artystom podczas koncertu.
Podczas szalonego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej słuchaliśmy m.in. porywających utworów M. de Falli, F.G. Lorci, I. Albeniza, V. de Chiary i nieśmiertelnego dzieła „Eviva Espaňa” L. Caertsa, podziwiając kunszt żywiołowych tańców. Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” coraz szerzej rozpościera swoje skrzydła, proponując rzeszowskiej publiczności ciekawy i urozmaicony repertuar.

Andrzej Szypuła

Galeria

Olimpia – Rzeszowski Teatr Muzyczny © 2022. Realizacja: aku studio