Już 19 lipca o godzinie 18:00 na Scenie koncertowej Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie wystąpią Artyści, którzy wykonają koncert pt. ,,Pokochaj mnie”. Będą to barwne opowieści o miłości ujęte w poetyckie i muzyczne szaty pełne romantycznego i pogodnego nastroju. W poniższym artykule chcemy Państwu przybliżyć sylwetki Artystów, którzy wystąpią na rzeszowskiej scenie. Jednocześnie informujemy, że w najbliższym czasie podamy więcej informacji organizacyjnych dotyczących tego artystycznego wydarzenia.

Renata Drozd – sopran

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Ingrid Kremling, prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, m.in.: I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za Pieśń Zapomnianą ufundowaną przez Towarzystwo im.F. Chopina na III Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995 r., II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju w 2002 r. (I miejsca nie przyznano). Była półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu.
W 2000 r. wzięła udział w tourneé artystycznym z Filharmonią Świętokrzyską w Holandii, Belgii, Luxemburgu; wykonując partie solową w „Requiem” W.A. Mozarta. W 2001 roku zadebiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” G. Bizeta. W latach 2002-2003 współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kálmána. W tym samym roku odbyła trasę koncertową po Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech z programem „Strauss-Galla” i „Glanzlicher Operette”z orkiestrą pod dyr. Marka Tracza.
W latach 2005-2012 była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreowała główne partie operowe i operetkowe, m.in. Silvy Varescu („Księżniczka Czardasza” E. Kalmana), Hanny Glavari („Wesoła Wdówka” Fr. Lehara), Księżnej Marii („Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera), Saffi („Baron Cygański” J. Straussa), Rosalindy („Zemsta Nietoperza” J. Straussa), Micaeli („Carmen” G. Bizeta), Violetty Valery („Traviata”G. Verdiego), Pamina („Czarodziejski flet” W.A. Mozarta).
Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. W latach 2005-2013 związana była z Filharmonią Dowcipu, autorskim programem Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika, uczestnicząc wielokrotnie w nagraniach telewizyjnych dla TVP2. Wielokrotnie zapraszana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego do udziału w koncertach o tematyce patriotycznej w ariach i pieśniach. Współpracując z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach wykonała partie sopranowe w „Stabat Mater” G. Rossiniego, IX Symfonii L.van Beethovena, „Stabat Mater” K. Szymanowskiego, oraz dziełach W.A. Mozarta: Msza Koronacyjna, „Regina coeli”, „Vesperae solennes de confessore”, Missa solemnis in c (Waisenhaus –Messe).
Współpracuje z Agencją Artystyczną Scena Gwiazd pod dyrekcją Anny Barańskiej- Wróblewskiej z programem operetkowo-musicalowym. Bierze udział w projektach koncertów noworocznych z Orkiestrą Sinfonietta Polonia pod dyrekcją Cheung Chau, organizowanych przez Fundację Muzyczną Apollo. Wykonuje również repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go na Międzynarodowych Festiwalach Sakralnych.
W 2008 r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2010 r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie. W 2012 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana została dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 r. prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach. W 2017 r.otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2019 r. w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kultury województwa świętokrzyskiego nagrodzona Świętokrzyską Nagrodą Kultury.

Kamil Pękala – baryton

Urodzony w Dębicy, w 2008 roku z wynikiem bardzo dobrym ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Leszka Skrly. Uczestniczył w kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Jadwigę Rappe, Paula Easwooda i Ryszarda Karczykowskiego.
W swoim dorobku artystycznym ma takie role, jak partia Marcina i Stanisława w „Verbum Nobile” S. Moniuszki, Jakuba we „Flisie” S. Moniuszki, Miecznika oraz Macieja w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Moralesa oraz Dancaira w „Carmen” G. Bizeta, Sierżanta Belcore w „Napoju Miłosnym” G. Donizettiego, Hrabiego Carnero oraz Księcia Homonaya w „Baronie Cygańskim” J. Straussa, Leonarda w „Comedy of the Dumb Wife” T. Kasserna, Jupitera w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha, Figara w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego, Germonta w „Traviacie” G. Verdiego, Marcela w „Cyganerii” G. Pucciniego, Marulla w „Rigolettu” G. Verdiego, Eryka w „Phantomie” Maury Yestona.
Był solistą na Festiwalu „Eurounionorchestries”w 2004 oraz 2008 roku. W latach 2006-2008 pracował jako solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W 2007 roku wziął udział w koncercie inauguracyjnym V Dni Frydertyka Chopina w Warszawie (Chopiniana). Współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Filharmonią Jeleniogórską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Bałtycką w Gdańsku i Operą Nova w Bydgoszczy, Dębickim Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym i Rzeszowskim Teatrem Muzycznym „Olimpia” w realizacji spektakli operowych, operetkowych i musicalowych. Współpracuje także z Waldemarem Malickim w realizacji programów telewizyjnych „Filharmonia Dowcipu”.
W 2001 roku otrzymał pierwszą nagrodę na „Festiwalu Muzyki Niemieckiej” w Rzeszowie, a w 2002 roku wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu. W maju 2006 roku otrzymał drugą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju, natomiast w listopadzie tego roku trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniego Dvořáka w Karlovych Varach.

Łukasz Jankowski -pianista

Łukasz Jankowski urodził się w Słupsku, w Polsce 19-go czerwca 1981 r . Ukończył studia z fortepianu na gdańskiej Akademii Muzycznej w 2005 roku w klasie Prof. Bogdana Kułakowskiego. Podczas swojej edukacji muzycznej brał udział wielu muzycznych kursach mistrzowskich i współpracował z wieloma znanymi pianistami takimi jak Viera Nossina, Dina Yoffe, Bogdan Czapiewski, Andrzeja Jasiński. W 2008 roku został laureatem Estrady Młodych 42 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Występował na wielu scenach muzycznych w Polsce i Europie. W 2010 roku wystąpił z recitalem fortepianowym w Polskim Radiu Koszalin na początek obchodów Roku Chopinowskiego. Jego życie zawodowe związane jest z Gdańskiem i Słupskiem gdzie mieszka i pracuje jako wykładowca, nauczyciel fortepianu jak i akompaniator, kompozytor i aranżer.

Olimpia – Rzeszowski Teatr Muzyczny © 2022. Realizacja: aku studio