Koncert kameralny

26 stycznia 2020 | niedziela | godz. 18:00
Ratusz w Rzeszowie
Rynek 1

Obsada

 Tenor FELIKS WIDERA
 Sopran ADRIANA GARSTKA
 Baryton KAMIL GÓROWSKI
 Fortepian MAŁGORZATA WILGA

Zaczarowany świat muzyki

Koncert kameralny w Karnawałowym nastroju miał miejsce w niedzielę 26 stycznia 2020 r. w rzeszowskim Ratuszu. Jego organizatorem był Rzeszowski Teatr Muzyczny Olimpia wraz z Estradą Rzeszowską, a honorowy patronat  nad koncertem objął  prezydent Rzeszowa dr h.c. Tadeusz Ferenc.

Zaczarowany świat  muzyki… Pozwala  oderwać się od  codziennych spraw i  spojrzeć na człowieczy  los z optymizmem i nadzieją. Bo mimo trosk i kłopotów ten świat  jest piękny i warto żyć.  Zwłaszcza sztuka  wokalna łącząca  muzykę  i  słowo  przemawia  do  każdego słuchacza  szczególną  głębią  uczuć i przeżyć, pozwalającą unieść się na wyżyny tajemniczego świata ducha. Wspomniany koncert w zabytkowym wnętrzu   rzeszowskiego ratusza brzmiał nad wyraz  ciepło, nastrojowo i kolorowo, bowiem w  repertuarze znalazły  się pełne uroku pieśni,  arie i duety z dzieł różnych kompozytorów, mistrzów pięknego  śpiewu.

Bohaterem wieczoru  był Feliks Widera,  znakomity tenor  związany z Operą Śląską, artysta wszechstronny,  poruszający się ze swobodą, znawstwem i profesjonalizmem w świecie opery, operetki, w repertuarze oratoryjno-kantatowym,  będąc nie tylko  świetnym wykonawcą  głównych ról, ale i reżyserem, realizatorem licznych koncertów i przedstawień zyskujących zawsze ogromny aplauz publiczności. Mogliśmy podziwiać mistrza w takich spektaklach,  jak  Trawiata, Baron  cygański, Ptasznik z Tyrolu, Wesoła wdówka, Orfeusz w piekle. Od pięciu lat profesor Feliks Widera organizuje  Kursy Wokalistyki  Operowej w Iwoniczu Zdroju dla młodych  artystów  śpiewaków,  połączone z ciekawymi  koncertami. Jest także  pedagogiem  Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej  im. Karola Szymanowskiego w  Katowicach, całym  sercem oddany  sprawom nauczania i promocji młodych  adeptów   pięknego   śpiewu. Swego czasu jednym z jego studentów był Bartosz Urbanowicz z Podkarpacia, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie śpiewu Anny   Budzińskiej, obecnie związany z Nationaltheater w Mannheimie w Niemczech.

W styczniowym koncercie w rzeszowskim ratuszu w wykonaniu Feliksa Widery  –  tenor,  w otoczeniu kwiatów i blasku świec, słuchaliśmy czarujących utworów:  I.  Friedman  –  Leci piosenka, W. Friedman  –  Modlitwa, Noc majowa, C. Böhm – Still wie die Nacht, C.A. Bixio – Solo per  te  Lucia, C.  Arona  –  Dzwony mej wioski, E. di Capua – O Mari, G. Malgoni – Amor mon amour,  F.  Lehár  –  Aria  Paganiniego  z  operetki pt. Paganini, K. Millöcker – Pieśń o Polce z operetki pt. Student żebrak, C. Zeller – Aria Adamaz operetki pt. Ptasznik z Tyrolu. W  koncercie  wystąpiło także dwoje  utalentowanych studentów  profesora  Feliksa  Widery z Akademii Muzycznej w Katowicach: pochodząca z Tarnowa Adriana Garstka – sopran i z  Nowego  Sącza  Kamil Górowski  –  baryton, zbliżający  się już do dyplomu  ukończenia studiów. W  wykonaniu świetnie  zapowiadających się  artystów  –  uroczej  sopranistki o  słonecznym głosie  słuchaliśmy utworów:  F.  Lehár  –  Hej,  komu  srebrem błyszczy trzos  i  P. Raymond  – Czardasz z operetki  pt. Perła tokaju, a w  wykonaniu  barytona  o  męskim, okrągłym  głosie:  C. Loewe – Erlkönig, G. Swiridow – Bogomatier w gorodie,  G. Rossini  –  Aria  Figara z opery  pt.  Cyrulik sewilski.  Wszystkim w sposób  precyzyjny towarzyszyła przy fortepianie Małgorzata Wilga,  a  koncert z wielką  swadą, słowem  ubarwionym  anegdotami,  prowadził  profesor  Feliks  Widera.

I ja tam byłem, miód  i  wino piłem,  dziękując miłym, sympatycznym i wrażliwym artystom za wieczór pełen wzruszeń i przeżyć z zaczarowanego świata muzyki.

Andrzej Szypuła

Olimpia – Rzeszowski Teatr Muzyczny © 2021. Realizacja: aku studio